Statybininkų ID kodas – privalomas visiems statybvietėje esantiems nuo 2022 m. sausio 1d.

 


Taip nusprendė LR Seimas, priimdamas Statybos įstatymo pataisas.

„Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinės sistemos“ operatorė - Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.Ji bus integruota į SODROS portala. Taip, išleidus tik 50 tūkst.EUR valdininkai papildyti Lietuvos biudžetą 200 mln.EUR.

Lietuvoje statybų sektoriuje dirba apie 95 tūkst. darbuotojų, iš jų 25 tūkst. – pagal verslo liudijimą ir 14 tūkst. – pagal veiklos pažymą.

Tarp dažniausių piktnaudžiavimų statybų sektoriuje yra neapskaitytas, neteisingai apskaitytas, nelegalus darbas, pajamų neapskaitymas, nedeklaruojami objektai, nedeklaruojamos pajamos pagal verslo liudijimus.

Pasak VMI: statybų sektoriuje per metus neapskaitoma 500 – 700 mln. eurų. Oficialiai skelbiamas vidutinis darbo užmokestis (VDU) šiame sektoriuje yra mažesnis už bendrą viso ūkio ir daugumos kitų veiklų. Mažesnį už minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) darbo užmokestį statybų sektoriuje gauna beveik penktadalis dirbančiųjų.

Sistemai reikalingus duomenis privalės teikti statybininko darbdavys. Statybininko ID kodas leis lengviau nustatyti statybvietėje dirbančio fizinio asmens tapatybę (jį identifikuoti) ir darbdavį realiu laiku bei užtikrinti, kad statybose dirbtų tik legalūs darbuotojai. Taip bus kovojama su šešėliu, nelegaliu darbu ir darbuotojų išnaudojimu.

 

Statybininko ID kodas bus suteikiamas:  

-       neterminuotai, išskyrus atvejus, kai komandiruotam darbuotojui bus suteikiamas laikinas statybininko ID kodas.

-       laikinai - ID kodas bus suteikiamas ne ilgiau kaip 18 mėnesių statybvietėje statybos darbus atliekantiems asmenims – komandiruotiems darbuotojams.

Statybininko ID kodas bus suteikiamas:

-       savarankiškai dirbančiam asmeniui, jeigu jo veiklos dokumentuose, numatančiuose teisę vykdyti savarankišką veiklą, nurodyta veikla susijusi su statybos darbų atlikimu;

-       fiziniam asmeniui, jeigu su juo sudaroma darbo sutartis statybos darbams atlikti;

-       komandiruotam darbuotojui, jeigu jis statybos darbus Lietuvoje atlieka ilgiau kaip 18 mėnesių.

 

Asmenys, kurie statybvietėje atlieka ne su statybos darbais susijusią veiklą – įstatyme numatytą indentifikavimo priemonę. Šiuos dokumentus reiks pateikti statybininkų tapatybės identifikavimo kontrolę vykdančioms institucijoms.

Rangovas, įdarbinęs statybvietėje statybos darbus atliekančius asmenis, taip pat rangovas, kurio naudai statybos darbus atlieka komandiruoti darbuotojai, bei savarankiškai dirbantis asmuo privalės teikti „Skaidriai dirbančiojo tapatybės identifikavimo informacinei sistemai“ duomenis apie statybininko ID kodo turėtojo darbdavį ir kodo turėtoją.

Darbdavys taip pat privalės kontrolę vykdančioms institucijoms užtikrinti galimybę vykdyti statybvietėje dirbančių asmenų identifikavimą.

Siekiant identifikuoti asmenis, kurie statybvietėje atlieka ne su statybos darbais susijusią veiklą, darbdavys privalės pasirinkti statybininko ID kodo identifikavimo priemones pagal patvirtintą sąrašą, ir apie pasirinkimą informuoti Valstybinę darbo inspekciją, taip pat užtikrinti šių asmenų indentifikavimą.

P.S. Vyriausybei leido kurti statybininko tapatybės identifikavimo (ID) kortelę Seimas.

Tai reiškia, kad valstybė nepripažįsta „Lietuvos statybininkų asociacijos“ administruojamos statybininko kortelės.



Komentarai

  1. Seimas pritarė, kad skaidriai dirbančio asmens identifikavimui būtų naudojama „Sodros“ informacinė sistema, apdraustųjų ir išmokų gavėjų registrai bei juose šiuo metu jau kaupiami duomenys – informacija apie darbuotoją, darbdavį, savarankiškai dirbantį asmenį bei informacija apie į Lietuvą komandiruojamus darbuotojus. Skaidriai dirbančio ID statybvietėje bus privaloma turėti nuo 2022 metų balandžio 1 dienos.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Skaidriai dirbančio tapatybę turės pareigą tikrinti tos institucijos, kurios kontroliuoja nelegalų darbą, nedeklaruotą savarankišką veiklą, t. y. Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, policija. Skaidriai dirbančio kodą turės tikrinti ir statytojas (užsakovas) ar jo vienas įgaliotas rangovas, būtent jie bus atsakingi, kad statybvietėje statybos darbus atliktų tik turintys skaidriai dirbančio tapatybės identifikavimo kodą.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Detaliau 2021.12.30: https://socmin.lrv.lt/lt/naujienos/skaidriai-dirbancio-asmens-identifikavimas-statybvietese-isigalios-nuo-kitu-metu-balandzio-1-dienos

    AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą